Алюміній - легкий метал сріблясто-білого кольору. Густина алюмінію - 2,699 г/см³. Температура плавлення - 660,24 °С. Температура кипіння біля 2500 °С. Алюміній має невисоку міцність і крихкість. Він дуже пластичний, легко протягується в провід і прокатується у фольгу товщиною біля 0,005 мм. Алюміній чудовий провідник електрики. Поверхня металу завжди покрита тонким шаром природної прозорої плівки, яка моментально відновлюється, навіть у випадку її пошкодження. Окисна плівка захищає метал від впливу повітря, води і деяких кислот, тому вироби з алюмінію не піддаються корозії та не змінюються ані на повітрі, ані у воді. Дякуючи плівці, алюміній відбиває біля 90% падаючих на нього сонячних променів.
Алюмінієві сплави - сплави алюмінію з добавками інших елементів - їм притаманні міцність, легкість, стійкість до дії атмосфери та води. Міцність алюмінієвих сплавів перевищує міцність чистого алюмінію в 10 раз, що дозволяє створювати відносно легкі та водночас довговічні конструкції.
Алюмінієві сплави ділять на литі та деформовані. Деформовані сплави легко піддаються куванню. Зазвичай їх використовують для кування виробів, котрі витримують значні навантаження. Додавання до алюмінію того чи іншого елементу призводить до зміни його властивостей. В залежності від фізичних властивостей деформовані сплави алюмінію діляться на 2 групи:
- високопластичні сплави з магнієм і марганцем;
- міцні сплави з цинком, кремнієм і міддю.
Перші відрізняються високою пластичністю і високою стійкістю до корозії. Вони добре куються в холодному стані і піддаються зварюванні. Другі мають підвищену міцність та одночасно непогану ковкість.
Мідь та її сплави.
Мідь - м'який метал червоного кольору. Густина міді - 8,96 г/см³. Температура плавлення - 1083 С°, температура кипіння - 2600 °С.
Хоча мідь являється мяким металом, під час холодного кування вона ущільнюється і стає достаттньо твердою. Не піддається гартуванні. З часом мідні вироби, які знаходяться у вологих умовах (вологість білша за 75%), покриваються зеленим нальотом - патиною. Патина придає виробам виробам із міді гарний старовинний вигляд. Природна плівка рідко буває бездоганною, без розривів, тому надійніше захищає мідний виріб штучна патина. Одним із способів отримання штучної потини являється обробка мідного виробу сірчаною кислотою. Латунь - сплав міді з цинком (до 38%). Латунь - це міцний, але легко-оброблюваний метал золотисто-жовтого кольору. Вона менше ніж мідь окислюється, має більшу міцність, але меншу пластичність. Латунь із добавкою алюмінію (0,4-2,5 %) по зовнішньому вигляді похожа на золото. В ювелірній справі використовується латунь із 2,5% алюмінію та 2,5 % цинку, яка по зовнішньому вигляді практично не відрізняється від золота 583-ї проби.
Для ручного кування зазвичай використовують марки латуні з високим вмістом міді, або латуні і з легуючими добавками. Бронза - сплав міді із 8-10 % олова. Оловяна бронза має високу стійкість до корозії та добре кується, тому її часто використовують для виготовлення художніх виробів. Твердість бронзи залежить від процентного вмісту олова. Сама твердіша бронза містить 27% олова, в найбільш пластичній бронзі процент олова не перевищує 4-6%. Від кількості олова в сплаві залежить і температура плавлення бронзи. Так, при 8% олова температура плавлення становить 900°С, а при 25% - 800°С.
Дефіцит і дороговизна олова витіснили оловяну бронзу сплавами міді із додаванням інших елементів:
- алюмінієва бронза (5-10% алюмінію);
- свинцева бронза;
- кремнієва бронза;
- надзвичайно довговічна берилієва бронза (2% берилію).
В мідно-нікелевих сплавах основною добавкою до міді є нікель. Такі сплави відрізняються від латуні та бронзи гарним сріблясто-білим кольором. До мідно-нікелевих сплавів відносяться мельхіор і нейзильбер, які використовують для виготовлення столових приборів, домашнього начиння і художніх виробів. Мельхіор - сплав міді із додаванням 5-33% нікелю. Метал стійкій до дії агресивних середовищ (таких як морська вода та горяча пара) і відрізняється великою твердістю і, одночасно, тягучістю та ковкістю. Добре обробляється в холодному стані. Мельхіор широко використовують у виробництві ювелірних виробів і посуди, які потім нерідко піддають срібленню. Нейзильбер - сплав міді, нікелю (5-35%) і цинку (13-45%). Це стійкий до дії вологи, органічних кислот і солей метал із гарним сріблястим кольором. Відрізняється великою твердістю і пружністю. Використовують у виробництві медичних інструментів, посуди і ювалірних виробів. Вироби із нейзильберу нерідко покривають сріблом, що різко збільшує схожість "нового срібла" (так перекладається назва сплаву із німецької) із благородним металом.